Světová meteorologická organizace (WMO) varovala, že existuje až 40-procentní pravděpodobnost, že globální nárůst teploty přesáhne v průběhu pěti let hodnotu 1,5 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí.
Informovala o tom ve čtvrtek stanice Sky News.
Oteplení bude zřejmě větší
WMO loni uváděla, že k nárůstu celosvětové teploty o 1,5 stupně může dojít s 20-procentní pravděpodobností. V nejnovější prognóze však vědci vysvětlují, že v důsledku zlepšení měřicích technologií je zřetelné, že svět se „ve skutečnosti mohl ohřát více než jsme si mysleli.“
Pařížská klimatická dohoda z roku 2015 si za cíl stanovila právě limit 1,5 stupně Celsia, což má zabránit nejhorším dosahem globálního oteplování, které má za následek vlny veder, extrémní bouře, nedostatek vody a sucho.
„Tato studie ukazuje – s vysokou úrovní vědeckých schopností -, že se měřitelně a neúprosně přibližuje k dolnímu cíli pařížské klimatické dohody,“ řekl generální tajemník WMO Petteri Taal.
Svět by se měl proto snažit urychlit splnění závazků týkajících se snižování emisí skleníkových plynů a dosažení uhlíkové neutrality.
náročný úkol
Pokud chtějí země dodržet stanovený limit oteplování o nejvíce 1,5 stupně Celsia, bude to vyžadovat zásadní úsilí, jehož součástí je snížení emisí skleníkových plynů o téměř polovinu do roku 2030 a na nulu do roku 2050.
Na základě aktuálních příslibů zemí světa v oblasti snižování emisí je však spíše pravděpodobné, že se do konce století oteplí o 2-3 stupně, uvádí Sky News.
„Narůstající teplota znamená více tajícího ledu, nárůst mořské hladiny, častěji vlny veder a také jiné projevy extrémního počasí, jakož i větší dopad na bezpečnost potravin, zdraví, životní prostředí a udržitelný rozvoj,“ dodal představitel WMO.

Ze zprávy WMO vyplývá, že každým rokem od současnosti až do roku 2025 se průměrná teplota může zvýšit o nejméně jeden stupeň Celsia. Odborníci také předpokládají, že nejméně jeden z let v tomto období bude (s pravděpodobností 90 procent) vůbec nejteplejším v historii měření.
Očekává se, že se zvýší množství srážek v Austrálii a africkém regionu Sahel, počasí v Severní Americe bude podle předpovědí sušší a oblasti v Atlantiku postihne více cyklonů.