Pátek, 2 prosince, 2022

IKEA dostala ve Francii pokutu za sledování zaměstnanců

Více článků

Francouzská pobočka IKEA několik let sledovala pracovníků a porušovala jejich soukromí.
Francouzský soud v úterý nařídil švédské společnosti IKEA zaplatit pokutu milion eur za špehování svých zaměstnanců ve Francii.

Největší prodejce nábytku na světě byl totiž shledán vinným z neoprávněného shromažďování a uchovávání údajů o zaměstnancích.

Francouzská pobočka IKEA několik let sledovala své pracovníky a porušovala jejich soukromí tím, že kontrolovala záznamy o jejich bankovních účtech. A někdy využívala falešných zaměstnanců na napsání zpráv o poměrech na pracovišti.

Prokurátoři žádali ještě vyšší pokutu, dva miliony eur, od společnosti, kterou vlastní skupina INGKA.

IKEA mezitím podnikla kroky k potlačení těchto praktik a uvedla, že přezkoumává soudní rozhodnutí, aby zjistila, zda jsou nutná další opatření.

„IKEA Retail France důrazně odsoudila tyto praktiky, omluvila se a zavedla velký akční plán, aby zabránila jejich opakování,“ uvádí se v prohlášení.

V případě byl uznán vinným i bývalý ředitel francouzské divize Jean-Louis Baillot, kterému soud vyměřil dvouletý podmíněný trest a pokutu 50 tisíc eur.

Obvinění se soustředili na období 2009 – 2012, i když prokurátoři tvrdili, že se šmírováním začalo již v roce 2000.

Mezi obviněnými je i několik manažerů a pracovníků oddělení lidských zdrojů, jakož i soukromý vyšetřovatel a policisté.

IKEA byla v rámci tohoto případu obviněna také ze špehování některých zákazníků. Po odhalení těchto praktik v roce 2012 propustila několika manažerů a propracovala svou vnitřní politiku.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články