Pátek, 2 prosince, 2022

Myslivecká komora: Ministerstvo nezvládá management medvědů

Více článků

Slovenská lovecká komora rázně odmítá vyjádření ministerstva životního prostředí na adresu myslivců v souvislosti s neštěstím v Liptovská Lúžna.

Útok šéfa enviroresortu Jána Budaje (OĽaNO) na myslivce považují za snahu o překrytí tragédie a tvrdí, že jeho vyjádření jen potvrzují, že ministerstvo není schopno řešit problém s vysokými stavy medvěda na Slovensku.

Reakci TASR zaslal mluvčí České myslivecké komory Alojz Kaššák.

„Myslivci nespustili žádnou kampaň, neboť zcela přirozeně čekají na výsledky pitvy a konečné potvrzení příčin smrti postiženého,“ uvedli myslivci v reakci. Připomněli také, že ministr vícekrát poškodil jméno myslivce vyjádřeními, které neměl podložené důkazy.

Ministerstvo podle komory vůbec neprezentuje fakt, že lov medvěda nepožadují myslivci, ale lidé z venkova či obyvatelé obcí, „kteří si chtějí užívat své lesní pozemky, ale mají strach, protože medvědů tam mají více než kterékoli jiné zvěře,“ vysvětlila komora s tím, že samosprávám není umožněno chránit život a zdraví svých občanů.

„Stalo se zřejmě přesně to, na co myslivci již dlouhodobě upozorňují i ​​vzhledem ke zkušenostem z Rumunska. Slovensko má dlouhodobě největší hustotu medvědů na světě a varujeme společnost, že k takovým střetům bude docházet častěji, „uvedli myslivci.

Upozorňují, že problém nevyřeší Zásahový tým pro medvěda hnědého. Důležitá je podle nich právě komunikace ministerstva životního prostředí s místními lidmi, samosprávami či odbornými organizacemi.

V údolí důlních v Liptovská Lúžna našla policie v pondělí tělo 57-letého muže, který zahynul po útoku medvěda.

Envirorezort v této souvislosti odmítá, aby bylo neštěstí zneužito na kampaň myslivců proti ochraně přírodního bohatství.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články