Pátek, 2 prosince, 2022

Evropská agentura pro léčiva bude mít větší vliv na řešení zdravotnických krizí

Více článků

Zvýší se i ochrana osobních údajů.
Členské země EU (Rada EU) dosáhly v úterý dohodu o návrhu pravidel pro posílení úlohy Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v oblasti připravenosti na krize a krizového řízení v oblasti léků a zdravotnických prostředků.

Členské státy se dohodly na změnách původního návrhu, jejichž cílem je objasnit finanční ustanovení a ustanovení o ochraně údajů.

Zdůraznili, že předávání osobních údajů v rámci nového mandátu agentury EMA budou podléhat pravidlům Evropské unie o ochraně údajů, jako je obecné nařízení o ochraně údajů (GDPR).

Návrh týkající se agentury EMA má následující cíle:

monitorovat a zmírňovat potenciální a skutečný nedostatek léků a zdravotnických prostředků považovaných za kritické s cílem řešit krizové situace v oblasti veřejného zdraví
monitorovat a zmírňovat potenciální a skutečný nedostatek léků a zdravotnických prostředků považovaných za kritické s cílem řešit krizové situace v oblasti veřejného zdraví
Další změny se týkají složení a fungování pracovní skupiny pro mimořádné situace, zejména její poradní úkoly, pokud jde o vývoj klinického zkoušení léků určených k řešení problémů v oblasti zdraví.

Portugalská ministryně zdravotnictví Marta Temidová, jejíž země předsedá Radě EU, v této souvislosti uvedla, že onemocnění COVID-19 si stále vybírá svou daň na životech, ale země EU musí být lépe připraveny na další možné zdravotnické krize.

„Při tom bude mít klíčovou roli silnější Evropská agentura pro léčivé přípravky. Pomůže nám předcházet nedostatku kritických léků a zdravotnických prostředků a rychleji vyvíjet léky na boj proti každé nemoci způsobující krizi,“ uvedla Temidová ve zprávě pro média.

Nové návrhy pravidel na posílení mandátu agentury EMA jsou součástí širšího balíčku o budování evropské zdravotní unie – ten zahrnuje i posílený mandát pro Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a legislativní návrh o přeshraničních zdravotních hrozbách.

Všechny tři návrhy předložila Evropská komise loni v listopadu.

Dohoda na úrovni ministrů poskytuje předsednické zemi Rady EU mandát na jednání s vyjednavači Evropského parlamentu.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články