Pátek, 2 prosince, 2022

Bydlení v nástavbě: Jak prosvětlit vrchní podlaží?

Více článků

Nástavba na starším domě, která se netají současným architektonickým slovníkem. Na druhé straně však ani neohrožují původní stavbu pod sebou. Naopak, vede s ní zajímavý, hravý a inspirativní dialog.

Největší roli při řešení interiéru v této nástavbě sehrává světlo. Uprostřed střechy architekti vytvořili prosklený pás, který předěluje i čelní a zádovou fasádu. Díky tomuto zajímavému nápadu nástavba působí odlehčeně a zároveň prosvětluje celý interiér horního podlaží.

Světelný tunel přináší nepopiratelnou prostorovou kvalitu projektu a vytváří zcela nový dialog mezi interiérem a exteriérem. Na světelný tunel ze strany zahrady navazuje výhledový balkon s kovovým zábradlím.

Co se v nástavbě nachází?

Moderní nástavba je prioritě určena jako prostor na relax – je to noční zóna. Kromě dvou ložnic se šatníky tu mají domácí velkou koupelnu a při schodišti pracovní kout.

Kámen a dřevo, minulost a budoucnost

Nástavba je svisle obložená tmavým dřevem. Nejvyšší podlaží domu tak dává jasně najevo, že nevzniklo najednou s původní dvoupatrovém stavbou, na které stojí. Architekti využili harmonizující kombinaci kamene a dřeva, aby smířili rozpor mezi moderním a původním. Ani původní stavba, ale ani moderní nástavba, se tedy nemusí na nic hrát a zůstávají samy sebou. Diskusi mezi novým a starým umocňují původní prvky – například, zábradlí na velkých oknech.

Členitá střecha zjemňuje celek

Okolí i charakteru stavby je přizpůsobena i střecha. Sklání se ve třech různých úhlech. Architekti zvolili členitou střechu proto, aby se vyhnuli masivnímu monolitickému působení stavby. Díky nepravidelné střeše nástavba působí členitější a je přijatelnější pro okolní prostředí – harmonizuje s domy v okolí. Samozřejmě, sklon střechy navazuje i na funkční potřeby interiéru.

Výchozím bodem je prostředí, ve kterém se projekt nachází

„Náš výzkum nás vede k vytváření rafinované a lehké architektury, ve které mají smysl prostorové a světelné experimenty. Chceme dosáhnout bezproblémovou integraci do městské, venkovské nebo přírodní krajiny. Prostředí projektu je pro nás výchozím bodem návrhu … Ve všech projektech hledáme uhlíkovou neutralitu – výběrem materiálů na biologickém základě a způsobem aplikace: materiály se tak stávají pevninou experimentování, „popisují zakladatelé studia svůj přístup k projektům.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články