Čtvrtek, 27 ledna, 2022

Jak si splnit sen o vlastním bydlení?

Více článků

Vůně čerstvé prádla, pečených buchet, oblíbeného parfému, čerstvě umleté ​​kávy a natrhané levandule – to je domov.

Prostředí, ve kterém žijeme, nás jednoznačně definuje. Nejenže dotváří náš pohled na svět, ale má významný vliv i na to, jak vnímáme dění kolem nás, jak se chováme v nejrůznějších situacích, jako dokážeme reagovat, řešit problémy. Jednoduše formuje naši osobnost. I proto máme někde hluboko v myslích zakořeněnou potřebu zajistit si prostor na život. A pokud ne střechu, tak alespoň malou stříšku nad hlavou.

Důležitý je kompromis

Někomu stačí malý prakticky zařízený byt s vhodnou polohou v blízkosti strategických míst, ve kterém může přespat, posedět s přáteli nebo řešit pracovní záležitosti. Někdo hledá podkrovní byt ve starém domě uprostřed historického centra města s nádherně vyzdobenou fasádou, typickou vůní sklepů a vlastním příběhem, který dokáže inspirovat duši každého umělce. Někoho zase láká odlehlá usedlost, kilometry vzdálená od městského ruchu, nabízející absolutní soukromí pro rodinu s dětmi. A pro někoho je koupě nemovitosti jen dobrou investiční příležitostí do komodity, která generuje zisk. O investici jde určitě (a ne malou). Proto si ji třeba dobře rozmyslet a hledat nejlepší kompromis mezi cenou a hodnotou nemovitosti.

Většina z nás si nemůže dovolit koupit nemovitost za hotovost. Dnes však naštěstí žijeme v době, kdy plné polštáře peněz nejsou potřeba. Existují totiž řešení, díky kterým nemusíte utratit celou svou hotovost. A nejen to. Za získané finanční prostředky z hypotéky nebo úvěru si můžete pořídit vysněné bydlení, i když nemáte k dispozici dostatek peněz.

správný čas

Jelikož se podmínky na poskytnutí úvěrů na bydlení dynamicky mění v závislosti na politické a ekonomické situace, je třeba neustále sledovat aktuální stav nebo využít služeb zkušeného finančního poradce. Rozhodující je samozřejmě příjem, kterým momentálně disponujete, a tedy schopnost půjčené peníze splácet. Proto se do této investice pusťte, až když na to přijde správný čas. Nevyplatí se zbytečně spěchat, ale ani příliš dlouho otálet, protože se může stát, že příjem, který v minulosti postačoval na poskytnutí úvěru, nebude pro přísnější podmínky dostatečný.

Než se vydáte na dobrodružnou cestu do světa nemovitostí a některá z nich vám přiroste k srdci, byste měli reálně zhodnotit své finanční možnosti. Vlastní hotovost můžete vhodně zkombinovat s některým z produktů bank nebo spořitelen.

Dlouhodobě nejvýhodnější jsou hypoteční úvěry.

Za ostatních dvacet let se výše úrokových sazeb hypotečních úvěrů dostala z neuvěřitelných 20% pod 1%. Při kombinaci s možností splácení takového úvěru až 30 let můžete získat poměrně „levně“ vysokou sumu peněz. Ale pozor, zatímco v roce 2019 mohlo jít na splátky až 80% čistého příjmu žadatele, od 1. ledna 2020 je to už jen 60% po odečtení životního minima. Národní banka Slovenska tím chtěla zajistit, aby měli dlužníci i po zaplacení splátek z čeho žít. Což je docela rozumné. Zde mají výhodu mladé páry do 35 let, u nichž je tato hodnota na úrovni 70%.

Úvěr v číslech

Kromě toho přicházejí v úvahu i další faktory, které musí banka před poskytnutím hypotečního úvěru zohlednit. Např. výše úvěru nesmí překročit osminásobek ročního příjmu žadatele. V číslech to znamená, že pokud váš čistý měsíční příjem bude za rok 12 000 €, maximální výše vašeho úvěru může být 96 000 €. Při novomanželé do 35 let, kteří nevydělají více než 1,3 násobek průměrné mzdy, to může být až devítinásobek, tedy při příjmu 12 000 € ročně 108 000 €. Pokud budete o hypotéku žádat jako manželé, pak se vaše příjmy sčítají. Dalším omezujícím faktorem je poměr výše úvěru k ceně nemovitosti. Aktuálně tak banky mohou poskytnout hypoteční úvěr do výše 80% ceny nemovitosti. Při dobrých klientech však dokáží udělat výjimku a půjčit až 100%, avšak v takovém případě jde o kombinaci hypotéky a spotřebního úvěru.

jiné možnosti

V úvahu připadá i možnost založení jiné nemovitosti, např. bytu či domu rodičů. Toto riziko však nejsou ochotni podstoupit pro své děti všichni rodiče. A není jim co zazlívat. Jelikož z jejich pohledu jde o poměrně rizikové rozhodnutí. Je však třeba říci, že cena nemovitostí se neustále zvyšuje a po určitém čase může dosáhnout kupovaná nemovitost dětí takovou hodnotu, která bude bance jako záruka zcela postačovat. V úvahu připadá i dřívější splacení hypotéky. Proto se nemusí rodiče bát, že by tíha na jejich nemovitosti trvala 30 let. Po čase mohou totiž děti převést hypotéku jen na kupovanou nemovitost.

Nedejte se zlákat nízkým úrokem

Hypoteční úvěr lze v současnosti použít k financování koupě, výstavby nebo rekonstrukci bytu, domu, dokonce i pozemku, což v minulosti nebylo možné. V každém případě však musí jít o investici spojenou s bydlením.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články