Pátek, 2 prosince, 2022

EU zaznamenala poptávku ve výši 107 miliard eur po prvním dluhopisu pro fond obnovy

Více článků

Evropská unie zaznamenala v úterý poptávka ve výši 107 miliard po prvním dluhopisu na financování nového fondu obnovy.

Uvedl to hlavní manažer prodeje.

Desetiletý dluhopis je prvním z plánované emise EU v objemu až 800 miliard eur na financování fondu, který bude do roku 2026 poskytovat granty a půjčky státem na pomoc jejich ekonomikám zotavit se z pandemie onemocnění COVID-19.

EU od minulého října prodala dluhopisy ve výši 90 miliard eur na financování svého programu SURE na podporu zaměstnanosti v mimořádných situacích.

Vzhledem k rozsahu nového fondu obnovy má evropský blok potenciál stát se největším nadnárodním emitentem dluhů na světě.

Úterní poptávka ukazuje pokračující zájem investorů o koupi dluhu s ratingovou známkou AAA. Poptávka byla sice menší než rekordních 145 miliard eur, které EU zaznamenala v případě prvních 10letých dluhopisů na financování SURE, ale na druhé straně vyšší než v případě nedávné nabídky cenných papírů SURE.

Po úterní syndikátní dohodě, v rámci které si EU najala banky na přímý prodej dluhu konečným investorům, plánuje blok prodat do konce července další dva syndikované dluhopisy.

Od září začne do svého programu financování přidávat krátkodobé dluhopisy, které mají prodávat prostřednictvím aukcí, což je běžnější způsob.

Zatímco všechny dluhopisy SURE byly vydány jako „sociální dluhopisy“, jejichž cílem je přinášet určeno „sociální“ výhody, v případě úterní emise šlo o tradiční dluhopis.

Přibližně 30 procent z fondu obnovy však bude financovaných z tzv. zelených dluhopisů, které půjdou na výdaje ohleduplné k životnímu prostředí. Očekává se, že blok zveřejní svůj rámec pro zelené dluhopisy do září.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články